تمیز کردن نقره و طلا و جواهرات/برطرف کردن گودی فرش


تمیز کردن نقره و طلا و جواهرات/برطرف کردن گودی فرش - تصویر 1

راه و رسم خانه داری چیزی است که با تجربه به دست می آید. ما حاصل این تجربه ها را با شما به اشتراک می گذاریم تا خانه ای زیباتر و خانه داری ساده تری داشته باشید.

 

دشمن طلا و جواهرات!

اگر رفتن به استخر و شنا کردن جزء برنامه‌های شما است، پیش از ورود به آب، طلا و جواهر خود را بیرون آورید. زیرا کلر درون آب از دشمنان طلا و جواهر شماست. شوینده‌های قوی نیز که موقع استفاده از آنها باید دستکش استفاده کرد از دشمنان طلا و جواهر شماست.

 

 

تمیز کردن نقره و طلا و جواهرات

اگر انگشتر نقره شما به هر دلیل مثلأ مجاورت با مایع سفید‌کننده ( وایتکس ) سیاه شد، ناراحت نباشید؛ آن را مدتی داخل آب نمک غلیظ بیندازید سپس چند دقیقه آن را روی فرش که پرزدار است محکم بکشید. می‌بینید که مثل اول سفید می‌شود. اگر گردنبند یا انگشتر نقره‌ای شما کدر شده است، باید آنها را مدتی در آب لیمو بگذارید و سپس با آب گرم بشویید و بعد با یک تکه پارچه جیر آنها را جلا دهید.راه دیگر برای پاک کردن نقره‌جات این است که یک ظرف به حجمی که بتوان نقره‌ ها را درون آن قرار داد تهیه کنید و مقداری سرکه در آن بریزید روی شعله گاز تا بجوشد و بعد آب بکشید و خشک کنید.

 

برای پاک کردن طلا و جواهرات، راه‌های مختلفی وجود دارد.

۱- مقداری مایع ظرفشویی در آب بریزید و روی اجاق گرم کنید و وسایل طلایی را درون آب قرار دهید و با مسواک برس بزنید و سپس با آب داغ بشویید و خشک کنید و با جیر جلا دهید.

۲- پودر صابون را درون آب داغ بریزید و چند قطره آمونیاک به آن اضافه کنید و برس نرم لطیفی به آن بزنید و آن را با آب نیم گرم خوب بشویید و خشک کنید و سپس در الکل فرو برید و بشویید تا هیچ چروکی باقی نماند.

۳- مقداری خمیر دندان را به همراه یک مسواک روی جواهرات مالش دهید و سپس طلاها را کاملاً شسته و خشک کنید.

۴- با مقداری آبلیمو و کمی مایع ظرفشویی طلاهای خود را جلا دهید.

۵- راه آخر این است که طلاها را در الکل ۹۰ درجه بخیسانید و مدت دو تا سه ساعت رها کنید، سپس با پارچه پشمی آن را خشک و براق کنید.

 

 

برطرف کردن گودی فرش

برای برطرف کردن گودی فرش که نمای زشتی نیز پدید می‌آورد می‌توانید با راه‌های زیر این گودی را برطرف کنید.

۱- در چاله‌های ایجاد شده در فرش می‌توانید یک قطعه یخ بگذارید و صبر کنید تا مدت یک ساعت ��ه همین حال بماند تا پرزهای خوابیده فرش دوباره به حالت طبیعی باز گردد.

۲- مقداری آب در محل گودی بریزید و پارچه‌ای مرطوب روی آن قرار دهید وآن را به آرامی با اتو نسبتأ داغ ماساژ و فشار دهید تا پرزها به حالت اولیه باز گردند سپس با یک برس آن قسمت‌ها را برس بزنید.

 

 

براق کردن کیف و کفش

برای براق کردن و مواظبت از آنها توصیه می‌شود کارهای زیررا انجام دهید:

۱- استفاده از واکس، ابتدا تمام لکه‌ها را پاک کنید و برای این منظور کفش را با آب و صابون می‌شویند ولی این کار موجب خشک شدن کفش می‌شود، ولی شما می‌توانید از سرکه وآب به نسبت مساوی استفاده کنید با حوله نرم خشک کنید. بعد از گذشت یک ساعت از واکس زدن می‌توانید کفش را براق کنید.

۲- می‌توانید وازلین و یا روغن کتان را به مقدار کم به کفش بمالید و با دستمال نرم پاک کنید و با مخمل براق کنید و این گونه برق انداختن بیشتر برای کفشهای ورنی استفاده می‌شود.

۳- می‌توانید سطح خارجی کفش را مرتبأ با سطح داخلی پوست موز مرطوب کنید که یک لایه شیره موز روی آن می‌بندد و آن را رها کنید تا خشک شود این روش هم نتیجه بخش خواهد بود.

۴- کفش را رو در روی مستقیم نور خورشید قرار ندهید که موجب از بین رفتن کفش می‌گردد.

۵- اگر می‌خواهید کیف یا کفش و یا دستکش چرمی خود را براق کنید، یک تکه پوست پرتغال را به آن بمالید وبعد با پارچه نرم و لطیفی آن را پاک کنید. فوق‌العاده براق خواهد گردید.

 

 

روان کردن کمد و دراورها

درب کمدها و دراورهایی که سفت شده دارای خشونت در صدا هستند و سفت باز و بسته می‌شوند ولی به آسانی شما می‌توانید با یک صابون دراورها را از محل سایش، صابون خشک بمالید و محل را صاف کنید که موجب از بین رفتن صدا و باعث آسانی کار در باز و بسته شدن آنها می‌شود.

 

 

در مورد تلفن و شستن آن

تلفن وسیله‌ای است که همیشه مورد استفاده تمام افراد خانواده است و حتی مورد استفاده مهمان‌ها نیز می‌باشد و این موجب می‌شود که تلفن در معرض میکروب باشد پس باید روزی یک بار با الکل و پنبه آن راپاک کرد و روی تلفن نیز بمالید و با حوله‌ای نرم پاک کنید و هفته‌ای یکبار نیز با اسفنج و آب صابون خیس کرده و به پاکیزه کردن کلی آن اقدام کنید.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه