حسام الدین سراج، خواننده سنتی ایرانی

hesam-seraj(5)

نام و نام خانوادگی : حسام الدین سراج

متولد : ۲۶ مرداد ۱۳۳۷

سمت : خواننده ایرانی و نوازندهٔ سنتور و سه‌تار

hesam-seraj(4)

زندگی :

وی در خرداد ۱۳۹۳ به مدت چهار سال به عنوان یکی از ۲۵ عضو شورای عالی بنیاد باران انتخاب شد، او همچنین سرپرستی گروه موسیقی سنتی ایرانی «بیدل» را نیز به عهده دارد.

حسام‌الدین سراج در ۲۶ مرداد ماه سال ۱۳۳۷ در اصفهان چشم به جهان گشود. ایشان فرزند سید محمدرضا سراج است و دارای مدرک تحصیلی فوق لیسانس معماری از دانشگاه شهید بهشتی و دکترای پژوهش هنر از دانشگاه هنر می‌باشد.

وی، موسیقی را از سیزده سالگی با آموختن تنبک آغاز کرد. سپس سنتور را نزد سیروس ساغری آموخته و برای تکمیل آن از اساتیدی چون فرامرز پایور، رضا شفیعیان و پشنگ کامکار بهره گرفت. همچنین در زمینهٔ آواز از محضر محمود کریمی و محمدرضا شجریان استفاده کرد.

hesam-seraj

بزرگترین مشوق وی در تحصیل علم و هنر مرحوم پدرش بود. او بر علوم قدیمه و ادبیات احاطه داشت و از صدای خوش آهنگی برخوردار بود و با اساتید ادب و هنر نظیر جلال الدین همائی، تاج اصفهانی، حسن کسائی و….. حشر و نشر داشت، به همین جهت فضائی مستعد برای تربیت فرزندانش فراهم آورده بود. در چنین محیطی جوانه‌های عشق و علاقه به شعر و موسیقی در جان و دل وی شکوفا شد.

وی علاوه بر آواز، در برخی از آثارش آهنگ‌سازی را نیز به عهده داشته و با نواختن سنتور و سه‌تار نیز آشنایی دارد. همچنین در دانشکده هنرهای زیبا بحثی تحت عنوان شناخت هنر را تدریس می‌کند. او، علاوه بر ایران، کنسرت‌های فراوانی در کشورهای مختلف داشته‌است.

hesam-seraj(2)

لغو کنسرت در کرمانشاه

در روزهای ۱۸، ۱۹ و ۲۰ تیر ۱۳۸۹ حسام‌الدین سراج به کمک جمعیت دانشجویی امام علی در شهر کرمانشاه کنسرتی را تدارک دیده بودند که در اولین روز اجرای خود با قفل کردن درهای ورودی لغو شد.

در اولین شب اجرای کنسرت عده‌ای که بلیط‌های کنسرت را در دست دارند به محل برگزاری کنسرت مراجعه می‌کنند و عده‌ای دیگر در خارج از تالار مانع حضور مردم در تالار می‌شوند و پس از مدتی مسئولان اجرای کنسرت در روزهای بعد را هم لغو می‌کنند.

این درحالیست که نیروی انتظامی در محل حضور پیدا می‌کند ولی عملاً هیچ اقدامی انجام نمی‌دهد.حسام‌الدین سراج در گفتگویی چنین شرح می‌دهد:

شب گذشته عده‌ای جلوی در سالن «انتظار» را زنجیر بستند و به مردمی که برای دیدن کنسرت آمده بودند، اجازه ورود به سالن ندادند و ما هم نتوانستیم برای اجرا وارد سالن شویم.

مسئولیت لغو این کنسرت را حزبی موسوم به انصار حزب‌الله کرمانشاه بر عهده گرفت و دلیل لغو کنسرت را جلوگیری از «اشاعه بی بند و باری» و به جا آوردن «بند م وصیت نامه» روح‌الله خمینی عنوان کرده‌اند.

این در حالیست که جمعیت خیریه امام علی کرمانشاه این اقدام را محکوم می‌کند و مدعی می‌شود که در روزهای قبل از اجرای کنسرت پوسترهای تبلیغاتی سراج را در سطح شهر نابود کرده‌اند و حدود ۲۰ میلیون تومان به برگزار کنندگان کنسرت خسارت آمده‌است.

در پی اقدام سراج، علی اکبر مرادی نوازنده و استاد تنبور نیز از برگزاری کنسرت در کرمانشاه منصرف شد.

hesam-seraj(3)

آثار منتشرشده و البوم ها

نرجس خاتون ( در دست انتشار )

لب خوانی باران (دردست انتشار)

۱۳۹۳ آلبوم مسیحا

۱۳۹۱ خوشا سرو

۱۳۹۰ راه بی‌نهایت

۱۳۸۸ جام الست

۱۳۸۷ قصه گیسو

۱۳۸۴ آئینه و آه

۱۳۸۳ ماه نو

۱۳۸۳ عشق و مستی

hesam-seraj(1)

۱۳۸۲ نازنین یار

۱۳۸۲ وداع

نازنین یار

رویای وصل

شهر آشنایی

۱۳۷۸ شرح فراق

بوی بهشت

نرگس مست

نگاه آسمانی

بی نشان

۱۳۷۵ دل آرا

hesam-seraj(6)

۱۳۷۴ آینه رو

طریقت عشق

۱۳۷۲ آفاق عشق نظامی (خسرو شیرین، لیلی مجنون)

یاد یار

شمس الضحی

وصل مستان

باغ ارغوان

نینوا ۲

نینوا ۱

- پورتال آسمونی Asemooni.com


نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه