امنیت غذایی یکی از مفاهیمی است که در چندین سال اخیر در ایران به شدت به آن پرداخته شده است و بسیاری از مسئولان درباره لزوم رعایت مساله امنیت در تولید موادغذایی ، کم کردن نقش آفت کش ها و روی آوردن به تولید محصولات ارگانیک به اظهار نظر پرداخته اند. جلسات بسیاری در این رابطه در شهر های مختلف ایران برگزار گردید. منطقه مرکزی در دفتر ساوه با برگزاری میزگردی با موضوع “استفاده از آفت کش ها در تولید مواد غذایی و آثار زیانبار مصرف آن در بدن انسان” با حضور کارشناسان و مسئولان جهاد کشاورزی و دانشکده علو ...

سم شیمیایی یک تهدید اصلی برای امنیت غذایی

 

سم شیمیایی یک تهدید اصلی برای امنیت غذایی

امنیت غذایی یکی از مفاهیمی است که در چندین سال اخیر در ایران به شدت به آن پرداخته شده است و بسیاری از مسئولان درباره لزوم رعایت مساله امنیت در تولید موادغذایی ، کم کردن نقش آفت کش ها و روی آوردن به تولید محصولات ارگانیک به اظهار نظر پرداخته اند. جلسات بسیاری در این رابطه در شهر های مختلف ایران برگزار گردید.منطقه مرکزی در دفتر ساوه با برگزاری میزگردی با موضوع “استفاده از آفت کش ها در تولید مواد غذایی و آثار زیانبار مصرف آن در بدن انسان” با حضور کارشناسان و مسئولان جهاد کشاورزی و دانشکده علوم پزشکی ساوه و نیز اساتید دانشگاهی به بررسی این موضوع مهم پرداخته است.
مسئول بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی ساوه به عنوان اولین سخنران این میزگرد مبارزه شیمیایی را آخرین چاره و راهکار در مقابله با آفات دانست و افزود: اساس و فلسفه مبارزه با آفت کش ها در مجموعه جهاد کشاورزی استفاده از شیوه‌های مکانیکی و تلفیقی است و اگر این روش‌ها جوابگو نبود، روش‌های شیمیایی چاره کار است.
“سید علیرضا قریشی” با بیان اینکه گاه سلامت تولیدات کشاورزی به دلیل مصرف کودها و انواع سم شیمیایی، در معرض تهدید قرار می‌گیرد، افزود: اساس کار در تولیدهر ماده غذایی باید تامین سلامت مردم بواسطه مصرف فرآورده‌های غذایی سالم باشد.
به گفته وی، بهبود شرایط سلامت افراد، ایجاد و حفظ امنیت اقتصادی، ایجاد خوداتکایی در تولید محصولات کشاورزی، کاهش آلودگی خاک و دوام و ماندگاری بیشتر محصولات تولیدی از نتایج هدایت کشاورزان و باغداران به تولید محصول ارگانیک و عاری از هرگونه سموم شیمیایی است.

با علف های هرز ، برخورد شیمیایی نکنید.
سم شیمیایی تهدید اصلی امنیت غذایی است
مسئول بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی ساوه مبارزه با علف‌های هرز را از دیگر شیوه‌های غیرشیمیایی مبارزه با آفات دانست و افزود: علف‌های هرز با ایجاد رقابت برای بدست آوردن آب و غذا و همچنین با میزبانی برخی از آفات مانند سن‌ها مشکلاتی را برای کشاورزان ایجاد می‌کنند.
به گفته وی، استفاده نادرست و بی‌رویه از سم شیمیایی در کنترل علف‌های هرز موجب به خطر انداختن امنیت غذایی و ایجاد آلودگی‌های زیست‌محیطی می‌شود.
قریشی در ادامه به سوال دیگر خبرنگار ایسنا مبنی بر نظارت جهادکشاورزی بر عملکرد و فعالیت مراکز عرضه انواع سم شیمیایی در حوزه کشاورزی پاسخ داد و گفت: اولین اقدامی که جهاد کشاورزی در این حوزه انجام داده است، اخذ مجوز برای مراکز عرضه سم شیمیایی از جهاد کشاورزی است، یعنی متقاضیان ضمن طی مراحل اداری دریافت مجوز از مراکز ذی‌صلاح، باید از جهاد کشاورزی نیز مجوز فعالیت بگیرند تا فعالیت چنین فروشگاه‌هایی به شکل کامل‌تری رصد شود.
قریشی یکی از شیوه‌های مبارزه با سم شیمیایی را سمپاشی به وسیله هواپیما بیان کرد و افزود: در این شیوه سطح مبارزه با آفات بالاتر است، چرا که به دلیل سمپاشی هوایی سطح وسیعی از خاک آلوده می‌شود و البته این روش مخاطرات زیادی را برای محیطزیست به همراه خواهد داشت.
به گفته وی، با استفاده از روش‌های جایگزین روش هوایی و حضور فارغ‌التحصیلان گیاه‌پزشکی در شبکه‌های مراقبت و افزایش پیش‌آگاهی درخصوص سمپاشی و خسارت آفات، سطح مبارزه با آفات و بیماری ها به شدت کاهش یافته، به طوری که در شهرستان ساوه این میزان از ۴۰ هزار هکتار به ۲۰ هزار هکتار تقلیل یافته است.
وی با بیان اینکه مبارزه به موقع باعث شده است که سطح مبارزه با سن غلات در این منطقه به حداقل ممکن برسد، اضافه کرد: تصمیم‌گیری در خصوص زمان، مکان و شیوه مبارزه با آفات به شناخت کامل رابطه بین محیط، رفتار آفات و دشمنان طبیعی آفات و علف هرز موجود بستگی دارد.
مزارع در مجاورت باغات احداث شود
مسئول بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی ساوه در خصوص شیوه صحیح تولید موادغذایی ارگانیک و عاری از هرگونه آلودگی و سم شیمیایی در حوزه زراعی گفت: احداث مزارع در مجاورت باغات یک الگوی کشت موثر در تولید غذای ارگانیک است.
وی ادامه داد: در احداث مزارعی که در مجاورت باغات قرار دارند، هیچ نیازی به بکارگیری روش مبارزه شیمیایی و استفاده از سم شیمیایی نیست، چرا که حشرات شکارگر آفات، مانند زنبور و مگس تمامی آفات مزارع را از بین برده و برای ادامه حیات و یافتن منبع تغذیه جدید به باغات مجاور پناه می‌برند.
به گفته وی، معمولا کشاورزان به ندرت از این شیوه استفاده می‌کنند، چرا که صرفه اقتصادی ندارد و دلیل آن سودآوری پایین‌تر تولیدات زراعی نسبت به تولیدات باغی است. یقینا یک تولیدکننده برای سود بیشتر، زمین‌های مجاور باغات خود را به جای ایجاد مزرعه به مکانی برای تولید محصولات باغی تبدیل می‌کند تا درآمد بیشتری کسب کند.
قریشی در ادامه با اشاره به پتانسیل این شهرستان با توجه به شرایط آب و هوایی و اقلیم خاص گفت: این منطقه زمینه تولید برخی محصولات کشاورزی علاوه بر انار- به عنوان محصول شاخص این منطقه- نظیر خیار، گوجه فرنگی و فلفل را به صورت ارگانیک و گلخانه‌ای دارد.

محیط زیست حلقه مفقوده نظارت بر عرضه سم شیمیایی
“مهران فرقانی‌پور”، در این میزگرد افزود: استفاده نادرست و بی‌رویه از سم شیمیایی در تولیدات کشاورزی که ناشی از عدم اجرای برنامه‌های آموزشی در بین باغداران و کشاورزان است، از مهم‌ترین عوامل اصلی آلودگی محیط زیست است.
وی بیان کرد: آلودگی محیط زیست منجر به مخاطره افتادن سلامت مردم می‌شود، از این رو سازمان محیطزیست همواره حلقه مفقوده زنجیره تولیت نظارت و کنترل استفاده از سموم شیمیایی است.
وی ادامه داد: در کشورهای توسعه یافته عرضه سم شیمیایی برای استفاده در مزارع و باغات الزاما نیاز به تائید سازمان محیط زیست دارد اما، در کشور ما جای خالی نظارت زیست‌محیطی بر عرضه و استفاده از این سموم که آلوده ‌کننده زمین و خاک هستند، احساس می‌شود.
به گفته وی، همانطور که سازمان محیطزیست با برخورداری از تجهیزات و امکانات پیشرفته کار نظارت و پایش مداوم زیست‌محیطی در چارچوب ماموریت‌های خود در حوزه‌های گوناگون را انجام می‌دهد، باید در این حوزه نیز به صورت جدی وارد شود.۱۳۴۲۳۹_۳۸۱
وی در ادامه با اشاره به همگانی شدن نظارت و تقویت شبکه‌های مراقبتی از یک طرف و نیز برگزاری دوره‌های آموزشی از طرف دیگر، افزود: در سایه اتخاذ چنین سیاست‌هایی هم‌ا‌کنون میانگین سرانه مصرف سموم شیمیایی در شهرستان ساوه که قطب کشاورزی کشور محسوب می‌شود و حجم قابل توجهی از محصولات باغی و زراعی در این منطقه تولید میشود، از متوسط استانی و کشوری کمتر است.
این مقام مسئول در جهاد کشاورزی ساوه قیمت بالای سموم شیمیایی و هزینه‌های زیاد سمپاشی را نیز در کاهش سرانه مصرف بی‌تاثیر ندانست و افزود: شرایط اقلیمی این منطقه و اقدامات آموزشی و ترویجی مجموعه جهادکشاورزی توانسته است کشاورزان را به سمت تولید محصولات ارگانیک هدایت کند.
وی از اخذ گواهی ارگانیک بالغ بر ۶۰ هکتار از باغات انار ساوه خبر داد و افزود: هم‌اکنون برخی باغداران و گلخانه‌داران شهرستان، متقاضی دریافت گواهی ارگانیک هستند.
وی رعایت استانداردهای لازم مورد نظر شرکتهای صادرکننده گواهی ارگانیک را لازمه اخذ این گواهی دانست و افزود: دریافت برند تولید محصول ارگانیک با رعایت نکات استاندارد در مدت سه سال و با نظارت و بازدید کارشناسان جهاد کشاورزی امکان‌پذیر است.
به گفته وی، در این مدت‌ باغدار در اراضی باغی خود از سم شیمیایی برای تولید محصول استفاده نمی‌کند که این امر منجر به بهبود اکوسیستم‌های پایدار، بهبود بلندمدت خاک، حفظ تنوع‌های گیاهی، بهبود استفاده مناسب از آب و منابع آبی خواهد شد.
مسئول مبارزه با آفات و بیماری‌های جهاد کشاورزی ساوه درباره اینکه آیا یارانه‌ای که در گذشته برای تهیه سموم شیمیایی در اختیار کشاورزان قرار می‌گرفت، در حال حاضر به سمت روش‌های سالم و بیولوژیک تولیدات کشاورزی هدایت شده است یا خیر، گفت: با برداشتن یارانه سم، در حال حاضر اعتبارات تخصیص یافته به سم شیمیایی که در گذشته انجام می‌شد، منجر به فراخوان فارغ‌التحصیلان کشاورزی شده تا با بکارگیری نیروی انسانی متخصص و نظارت آنها بر عملکرد تولیدکنندگان کشاورزی، مبارزه مکانیکی و تلفیقی جایگزین مبارزه شیمیایی شود.

این میزگرد که توسط ایسنا پوشش خبری داده شده بود . در چند ساعت برگزار گردید و اساتید و افراد مطرح دیگری نیز در ادامه به بررسی و ارائه راهکارهای لازمه پرداختند.یکی از مهمترین نتایج نهایی مطرح شده در این میزگرد لزوم اطلاع رسانی به کشاورزان برای عدم استفاده از سم شیمیایی و آفت کش ها و تولید بیشتر موادغذایی ارگانیک بود.

برچسب ها: امنیت غذایی سم شیمیایی سم شیمیایی گیاهان ,
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه