علل بوجود آمدن ترک های اطراف دهان

علل بوجود آمدن ترک های اطراف دهان

علل بوجود آمدن ترک های اطراف دهان
این ترک ها به دلایل گوناگونی ایجاد می شود که یکی از آنها تماس بیش از حد با آفتاب و حتی داشتن یک رژیم غذایی نامناسب است.
ترک اطراف دهان
یکی از دلایل ایجاد این ترک ها در گوشه و کنار دهان تنفس از راه دهان است گوشه های ترک خورده دهان اغلبا دردناک هستند و این ناراحتی با باز و بسته شدن دهان تشدید می شود و اطراف دهان متورم و قرمز می شود. وجود این ترک ها استفاده از محصولات آرایشی را دشوار می کند. با این حال می توان آنها را با استفاده از درمان های خانگی تسکین داد.
علل
ـ کمبود آب و رژیم غذایی نامناسب : افرادی که آب کم می نوشند و رژیم غذایی نامناسبی دارند که عاری از ویتامین ها و مواد معدنی است بیشتر به این مشکل دچار می شوند.
ـ هوا : در آب و هوای ناملایم ، لب رطوبت خود را از دست داده و خشک می شود. پس جای تعجب نیست که افراد در فصل های تابستان و زمستان به این مشکل بیشتر دچار می شوند.

ـ عفونت : اصولا در رابطه با یک قارچ و یا عفونت باکتریایی که در گوشه ای از لب است ، به وجود می آید. ترک و ضایعات تشکیل شده در اطراف دهان شایع ترین علائم این عفونت می باشند.
ـ تبخال : عفونت هرپس می تواند سبب ایجاد ترک هایی در گوشه لب شود. اگرچه ویروس تبخال معمولا روی نواحی تناسلی بروز پیدا می کند اما نوع دهانی آن نیز شایع است که بطور کلی ترک در یک طرف دهان مشاهده شده است.
ـ تحریک پوست : خمیر دندانی که بطور روزمره از آن استفاده می کنید می تواند یکی از عوامل ترک خوردگی اطراف لب بشمار آید. لب ها ، بخصوص گوشه ی آنها در حین مسواک زدن در معرض فوم خمیر دندان هستند. مواد تشکیل دهنده خمیر دندان نظیر سدیم لوریل سولفات سبب تحریک لب ها می شوند. بنابراین از استفاده از خمیردندان هایی که حاوی این مواد محرک هستند ، اجتناب نمایید.
ـ تنفس از راه دهان : یکی از دلایل ایجاد این ترک ها در گوشه و کنار دهان تنفس از راه دهان است. جریان پیوسته هوا در داخل و خارج از دهان در طول تنفس می تواند لب را بیش از حد خشک کند و سبب شکافتن پوست آن شود.
ـ عادات نادرست : عادت لیس زدن لب اغلب باعث تجمع رطوبت در گوشه های دهان می شود. در نتیجه این نواحی از لب به محل های مناسبی برای ایجاد عفونت تبدیل می شوند. بعلاوه ، گاز گرفتن گوشه های لب در اغلب موارد سبب ترک خوردن لب می شود. نادیده گرفتن دندان مصنوعی از نظر بهداشتی و تمیز نکردن آنها نیز می توانند ترک خوردن کناره لب ها را سبب شوند.
درمان
علاوه بر نوشیدن آب به میزان کافی و داشتن یک رژیم غذایی سالم ، می توانید از برخی درمان های زیر نیز جهت تسکین این مشکل بهره مند شوید.
ـ کرم های تجویز شده : پماد ضد قارچ موضعی برای گوشه لب هایی که دراری قارچ هستند تجویز می شود.اگر ویروس هرپس سیمیلکس علت ترک خوردگی گوشه ی لب باشد ، یک ضد ویروس موضعی نظیر کرم آسیکلوویر تجویز می شود. این داروها تکثیر ویروس را متوقف می کنند و طول مدت تبخال را کوتاه می کنند.
ـ وازلین : استفاده منظم از وازلین می تواند معجزه ای برای خلاصی از ترک های دهان بشمار آید. همچنین از استفاده از کرم هایی که خشکی دهان را تشدید می کنند اجتناب نمایید.
ـ آلوئه ورا : به منظور کاهش درد لب های خشک و ترک خورده ، استفاده از آلوئه ورا گزینه خوبی بشمار می آید. می توانید یکی از ژل های تازه آلوئه ورا یا خمیر تازه آن را به طور منظم در نواحی لب خود استعمال کنید.
ـ روغن زیتون : به جای خرید براق کننده های لب گرانقیمت ، روغن زیتون برای تسکین درد و نرم نمودن آن بسیار مفید است. روغن زیتون نه تنها لب ها را نرم می کند بلکه مانع خشک شدن آنها نیز می شود.
ـ آب خیار : استفاده از آب خیار در قسمت های ترک خورده لب می تواند گزینه مناسبی جهت التیام و تسکین درد باشد. به آرامی یک تکه خیار تازه را به گوشه و اطراف لب خود بمالید.
ـ رژیم غذایی : از مصرف غذاهای تند ، شیرینی جات و نوشابه های کافئین دار خودداری کنید زیرا سبب گسترش ترک های لب می شوند.
ـ عسل : گوشه های ترک خورده لب در واقع نشان دهنده یک عفونت باکتریایی هستند که برای درمان طبیعی آن می توانید از عسل استفاده کنید. خواص ضد باکتریایی عسل سبب رهایی از ترک های ناخوشایند و دردناک می شود.
ـ روغن ویتامین E : استفاده از روغن خالص ویتامین E سبب خلاصی از شر ترک های دردناک می شود. ویتامین E یک مرطوب کننده بسیار عالی بشمار می آید که ترک ها را درمان نموده و لب های شما را نرم می کند.

چقدر این مطلب را پسندیدید؟

منبع: سوالی

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه