نقش طاقچه ها در دکوراسیون مدرن برای منزل و آپارتمان


نقش طاقچه ها در دکوراسیون مدرن برای منزل و آپارتمان

این روزها دیگر آپارتمان ها آن قدر کوچک شده که نمی شود در یک زمان هم کتابخانه بزرگی در خانه داشت، هم یک کنسول دکوری و هم کابینت های سرتاسری. مشکل شهرنشین های امروزی فضاست. اینکه در هر شرایطی بشود از در و دیوار خانه برای جا دادن لوازم استفاده کرد، شرط اول و آخر طراحی خانه های کوچک امروزی است.


این وسط، طاقچه های چوبی رنگارنگی که تازه در انواع شکل ها به بازار آمده کار را راحت کرده است؛ آن قدر راحت که می شود با صرف هزینه ای اندک چند تا از آنها را از بازار تهیه و بی نیاز به نظر کارشناس و خبره طراحی داخلی آنها را در هر گوشه ای از خانه نصب کرد. فقط مسئله اینجاست که باید طاقچه مناسب با محیط و محل صحیح نصب آن را بشناسید؛ باقی اش فقط کار میخ است و چکشی که داستان را تمام می کند. این چند راهنمایی کوچک و ساده را بخوانید و بعد دست به کار شوید. شما می توانید با چند تغییر ساده نتیجه فوق العاده ای بگیرید.


برای خانه هایی که دیوارهایی یک دست با رنگ های روشن و ساده دارند نصب کردن یک یا دو طاقچه می تواند فضا را کلا عوض کند. مهم این است که دیواری که باید به صورت خاص برای نصب طاقچه ها استفاده شود درست و بجا باشد. معمولا طاقچه ها را در خانه هایی با دیوارهای یک دست در بزرگ ترین فضای دیواری و در اندازه ها و شکل های مختلف نصب می کنند اما مساله اینجاست که در دیوارهایی با رنگ های روشن باید از طاقچه هایی با رنگ های تیره تر استفاده کرد. اگر دوست دارید در خانه تان یک دیوار خاص داشته باشید چند طاقچه حسابی تهیه کنید.

 

اگر در حمام خانه از سقف های کاذب استفاده نشده باشد، آن وقت سقف بیش از حد بلند است و حمام و دستشویی یک فضای عمودی طولانی. در این مواقع فقط با استفاده از طاقچه های متعدد امکان فضا بخشیدن به حمام وجود دارد. اما استفاده از طاقچه باید تابع قانون خاصی باشد. قابی که برای آینه استفاده شده و همین طور شکل کمد زیر سینک دستشویی تعیین کننده شکل خاص طاقچه هاست. در مواردی که لوازم چوبی دیگری در حمام وجود دارد شکل طاقچه ها باید تابعی از شکل خاص آنها باشد.

 

در زمان استفاده از طاقچه ها در اتاق نشیمن باید به نکته مهمی دقت کنید؛ اینکه اگر طاقچه ها را برای قرار دادن دکوری های خاص استفاده می کنید بهتر است رنگ شان با رنگ باقی لوازم چوبی محیط همخوانی داشته و حتی بهتر است از یک جنس و بافت هم باشند. به این ترتیب طاقچه ها نه تنها اشیایی اضافه در فضا به حساب نمی آیند بلکه هماهنگی شان با اجزای ساختمان هارمونی خوبی به کل فضای خانه می بخشد؛ انگار که در زمان طراحی خانه از ابتدا به این طاقچه ها فکر شده و آنها ملزومات اضافه شده ای نیستند.

 

شاید عجیب به نظر برسد اما تا جایی که می توانید از هر فضای خالی دستشویی برای نصب طاقچه های بزرگ و کوچک استفاده کنید. این طاقچه ها هرقدر به سینک دستشویی نزدیک تر باشند، بهتر است. معمولا در فضای دستشویی و حمام کنج های بی استفاده زیادی هست که فقط با نصب طاقچه های کوچک قابل استفاده می شوند. نصب طاقچه های زیاد در دستشویی زمانی به زیبایی کمک می کند که همراه با دکوری های لازم باشد وگرنه اگر همه فضا برای قرار دادن لوازم بهداشتی به کار رود، طاقچه ها فضا را بیشتر خفه و تنگ نشان می دهند تا باز و دلپذیر.

 

یکی از اصول طراحی، استفاده از نشانه های طبیعت در خانه است. به این تصویر دقت کنید. نصب طاقچه های چوبی در دوطرف شومینه سفیدرنگ به طور کلی دکوراسیون تمام فضای اطراف را تحت تاثیر قرار داده است. رنگ چوب طبیعی طاقچه ها روی دیوار کرم رنگ و شومینه ای با رنگ سفید یک طرف و گل های طبیعی روی آن هم خودش یک طرف. استفاده از فرش گلدار و صندلی چوبی هم نشانه های طبیعت را بیشتر جلوه داده است. می بینید اگر طاقچه ای در میان نبود و گلدانی روی آن، هیچ وقت نمی شد به این شکل طبیعت را در خانه به تصویر کشید. پس لازم است همیشه به استفاده بهینه از فضای طاقچه ها فکر کنید چون گاهی آنها فقط به درد تزئین می خورند.

 

زمانی که کاناپه ها به دیوارهای خانه چسبیده اند می شود با استفاده از طاقچه ها فضا را کمی تغییر داد. در خانه های کوچکی که گریزی از چسبیدن کاناپه ها به دیوارها نیست، مناسب ترین کار این است که با دو طاقچه در اندازه های متفاوت نمایی تازه به نشیمن داد. به این ترتیب فضای کافی برای به نمایش گذاشتن تزئینی های دوست داشتنی تان هم خواهید داشت و دیوار خانه دیگر خالی و بی روح باقی نمی ماند. نصب طاقچه و قرار دادن عکس یا شمع روی آن گاهی حتی به نصب یک تابلوی هنری ارجحیت دارد.

 

خیلی ها هنگام طراحی کابینت های آشپزخانه به طراح توصیه می کنند تا جایی که امکان دارد از این فضا استفاده کرده و دیوارها و زمین را بیخ تا بیخ از کمد ها و قفسه های کابینت پر کند. به این ترتیب آنها فقط به یک خواسته شان می رسند؛ جا و فضای کافی، اما در این صورت دیگر کسی نمی تواند تضمینی دهد که آشپزخانه شان مدرن و امروزی هم به نظر برسد. چیدن گوش تا گوش کابینت روشی قدیمی است. در طراحی های تازه اگر فضا اجازه دهد، از چند طاقچه بلند و باریک در آشپزخانه ها استفاده می کنند. طاقچه ها فضای آشپزخانه را قابل دسترس نشان می دهند.

 

لازم نیست اتاق نشیمن تان را حتما با اسباب گران قیمت تزئین کنید. اگر شومینه ساده خانه روی اعصاب تان رفته فقط کافی است روی آن را یک طاقچه بلند بدهید؛ طاقچه ای سرتاسری که فضای بین شومینه و دیوار بالای آن را از هم جدا کند. دیوارهای کناری را هم می توان با کمدی همرنگ و طاقچه هایی ردیف تزئین کرد. درواقع همین تکه چوب های ساده ای که می بینید با کمترین هزینه دکوری زیبا درست کرده اند به خصوص همان طاقچه بلندی که بالای شومینه مسطح آمده کار را تمام کرده است.

 

گاهی لازم است که طاقچه ها کامل کننده طراحی خاص دکوری باشند. بهتر است در بالای کتابخانه های کوتاه اتاق ها یا دکوری هایی که در کنج شومینه ها ساخته می شوند، طاقچه هایی با همان رنگ و بافت چوب به ترتیب و توالی خاصی نصب شوند؛ طوری که تا نیمه های دیوار بالا بروند؛ انگار که طاقچه ها در حال پیشروی به سوی بالا هستند. زیبایی کار وقتی دوچندان می شود که رنگ طاقچه ها و دکوری با دیوار پشت کار متضاد با هم باشند. نصب طاقچه هایی همرنگ با دیوار حس صعود به بالا را القا نمی کند.

 

اگر آشپزخانه تان کاشی های رنگی خاصی دارد یا اگر در فضای دستشویی و حمام از کاشی های قهوه ای استفاده شده کاشی هایی که دیگر کاری برای رنگ شان نمی شود کرد! بهتر است فضا را با نصب طاقچه هایی هم رنگ کمی به روزتر کنید. این مساله درباره هر رنگی صدق می کند فقط کافی است طاقچه هایی با ضخامت چوب بیشتر انتخاب کنید تا رنگ خاص شان بیشتر به چشم بیاید. یادتان باشد در این مورد باید تا جایی که می توانید لوازم تزئینی کمتری روی طاقچه قرار دهید. طاقچه ها در این شرایط رنگ غیردلخواه تان را کمی چشم نوازتر می کنند.

 

فرقی ندارد در قسمت دستشویی و حمام خانه چقدر فضا داشته باشید. به هر حال یک دیوار خالی که پیدا می شود تا چند تا از این طاقچه های باریک را روی آن بچسبانید و کمی حال و هوای این فضای ساده و فراموش شده خانه تان را تغییر دهید. فضای سرویس های بهداشتی با استفاده از این طاقچه ها از حالت سردی درمی آید به خصوص اینکه طاقچه باریک سفیدرنگ محیط را بزرگ تر از معمول نشان می دهد. استفاده از لوازم مخصوص حمام و دستشویی متناسب با رنگ دیوارها خودش داستان را کامل می کند. طاقچه در فضای دستشویی راحت ترین راه برای شاداب کردن فضاست به خصوص اگر امکان استفاده از گلدان های طبیعی را هم داشته باشید.

 

شاید مهم ترین کارکرد طاقچه ها در حمام و دستشویی برای قرار دادن حوله های اضافی و گذاشتن باقی لوازم بهداشتی باشد اما طاقچه ها زمانی زیبایی شان دوچندان می شود که در کنار وان حمام قرار بگیرند و صرفا برای گذاشتن شمع های رنگارنگ به کار روند. در این حالت که حمام را شبیه به محیط یک اسپا می کند باید طاقچه ها در ارتفاعی پایین و نزدیک به وان حمام قرار بگیرند. حتی اگر دسترسی خاصی به آنها وجود نداشته باشد باید طاقچه باز در ارتفاع پایین باشد تا شمع ها کاملا دیده شوند.

 

در معماری خانه های ایرانی همیشه فضای بین دو پنجره بی استفاده باقی می ماند. پیش از این فضای بین دو پنجره را هم با پرده های ضخیم می پوشاندند به این بهانه که فضای خانه را بزرگ تر نشان دهند اما حالا دیگر این روش ها قدیمی شده است. این روزها بهترین راهکار برای استفاده از فضای خالی بین دو پنجره قدی خانه به کار بردن طاقچه هاست. طاقچه ها با دکوری های روی شان حتی به استفاده از قفسه های باریک و کتابخانه های قدی هم ارجحیت دارند؛ ضمن اینکه اگر فضا برای کتاب ها انتخاب شده باشد باز هم استفاده از طاقچه ها برای چیدن کتاب ها بهتر است تا آوردن کتابخانه ای بزرگ در فضای اتاق نشیمن.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه