هنر پول درآوردن یا خرج کردن؟


هنر پول درآوردن یا خرج کردن؟ - تصویر 1

مدیریت اقتصاد خانواده، هنری است که با کمی تدبیر و کنترل خواسته ها و تمایالات شخصی، دسترسی به آن امکان پذیر می باشد.

 

ما در طول زمان کالاهای بسیاری را مصرف می کنیم. برخی از این کالاها مثل غذا، خوراک و پوشاک برای زندگی لازم و ضروری است و برخی دیگر مثل انواع تفریحات و تجملات جزو کالاهای لوکس بشمار می روند. یک مدیر خوب کسی است که ضمن تامین تمامی کالاهای ضروری بتواند بخشی از درآمد خانواده را به نیازهای غیرضروری نیز اختصاص دهد.

 

امروزه براساس رقابت های غیرمنطقی بین خانواده ها در عقدها و عروسی ها و حتی در مهمانی ها، بسیاری دیگران را الگو قرار داده و می کوشند برنامه های خود را با آنها مطابقت دهند. در حالی که نباید فراموش کرد که هیچ کس دیگری را به خاطر مثل دیگران اندیشیدن تحسین نمی کند همان گونه که اگر آن شخص روزی ورشکسته شود کسی کمکش نمی کند. بدانید آن که هیچ گاه دست نیاز به روی کسی بلند نمی کند نزد دیگران مقرب تر است.

 

 

از این روست که با دنبال کردن الگویی که بتواند با درآمدها سنخیت داشته باشد و بتواند جوابگوی نیازها باشد می توان به تمام نیازها رسید بدون این که دست نیاز به سوی کسی بلند شود. اگر ما فکر کنیم که درآمد ما کمی بیشتر از این درآمد فعلی مان بود الان دیگر مشکلی نداشتیم، بیهوده فکر کرده ایم چرا که هرچه درآمد زیادتر باشد خرج ما هم به همان میزان زیادتر می شود.

 

لذا باز هم با بی پولی روبه رو خواهیم شد.درواقع آنچه در این میان مهم است درست و عاقلانه خرج کردن است به گونه ای که هر کدام از اعضای خانواده بدانند که سهم خود از درآمد خانواده چقدر است و متناسب با آن سهم خرج کنند. یک زن مدیر و مدبر خانواده می داند که چگونه برای درآمد و بودجه خانواده برنامه منظمی را تنظیم کند و براساس آن برنامه هزینه ها را انجام دهد. چنین برنامه هایی است که ما را به هدف و آرزوهایی که در زندگی داریم می رساند.

 

 

آنچه در این میان مهم است درست و عاقلانه خرج کردن است به گونه ای که هر کدام از اعضای خانواده بدانند که سهم خود از درآمد خانواده چقدر است و متناسب با آن سهم خرج کنند همه ما به دنبال داشتن یک خانه مستقل و ماشین، تحصیلات عالیه برای فرزندان، مسافرت و پس انداز برای زمان پیری هستیم و این امور جز با داشتن یک برنامه منظم امکان پذیر نیست.

 

در بسیاری از خانواده ها می بینیم که مردها فکر آینده نگری ندارند و نمی توانند پولی را که به دست می آورند درست خرج کنند در واقع راه درست خرج کردن را بلد نیستند. اینجاست که زن ها باید در مقابل چنین شوهرانی درایت و تدبیر خود را به کار گیرند و بهترین روش هزینه کردن را انتخاب کنند در مقابل در برخی از خانواده ها نیز زن ها از چنین درایتی برخوردار نیستند، ولی شوهران شان مردهایی اقتصادی و آینده نگر هستند.

 

 

 

مسلما چنین خانواده هایی در آینده دچار مشکل نخواهند شد زیرا بالاخره کسی وجود دارد که هزینه ها را کنترل کند، اما بدا به حال خانواده هایی که هر دو زن و شوهر با منطق و درایت در برابر درآمدهای خانواده برخورد نمی کنند و هر آنچه که به دست می آورند به راحتی خرج می کنند در واقع آنها با شیوه درست دخل و خرج آگاهی ندارند.

 

بدانید برای آن که بودجه شما از نظر اقتصادی ارزش واقعی داشته باشد باید به قامت خود شما بریده شود و مثل لباس، جزءجزء آن روی اندام شما امتحان شود تا از هر جهت برازنده شما و زیبا و راحت باشد. درآمد، موقعیت و مخارج هیچ خانواده ای مثل خانواده دیگری نیست. مشکلات و مسائلی که شما در امر پول خرج کردن و بودجه خود دارید با دیگران متفاوت است.پس به درآمد خانواده فکر کنید و بر طبق آن برنامه ی منظمی برای خرج کردن داشته باشید تا به خواسته های تان برسید و در آینده نیز دچار مشکل نشوید.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه